Ludowe motywy w nowoczesnym wnętrzu

Styl etno od lat jest jednym z czołowych trendów w aranżacji wnętrz. Jego charakter znacznie zmieniał się na przestrzeni XX wieku, dopasowywał do ówczesnych mód, regionalnych zwyczajów oraz zainteresowań poszczególnych pokoleń. Niegdyś charakteryzował się bogatą ornamentyką oraz dbałością o najdrobniejsze detale. Dzisiaj możemy mówić o odrodzeniu łowickich, kaszubskich oraz podhalańskich wzorów w uproszczonej, zmodernizowanej formie. Towarzyszą im także bolesławskie ceramiki, czy koniakowskie, kurpiowskie koronki.

Modern folk

Styl ludowy w nowoczesnym wydaniu to minimalistyczne, czyste oraz jasne pomieszczenia, które nabierają barw dzięki intrygującym dodatkom. Można do nich zaliczyć ozdobne poduszki, podświetlane lampy o kształcie łowickiego koguta, pasiaste dywany czy choćby tradycyjnie zdobioną zastawę stołową. Równie intrygujące są wzorzyste kapy na łóżko czy naklejki ścienne inspirowane tradycyjnymi haftami.

food-320863_1280

Kuchnia jak z dawnych lat

Etniczne akcenty można także przemycić w kuchni czy w łazience. Są to pomieszczenia, w których wilgotność jest znacznie większa, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą odporne na zniszczenia tapety winylowe. Szczególnie te z motywami folkowymi. Alternatywą są płytki z subtelnymi wzorami kwiatowymi lub z owocami granatu z haftu kaszubskiego. Czasami największą rolę odgrywają drobiazgi. Ludowe wnętrze kuchenne to także suszone zioła podwieszone nad blatem, drewniane łyżki, słoiki z przyprawami oraz obrus w pasy czy podhalańskie parzenice.

Atmosfera swojskości, czyli akcesoria hand made

Samodzielne wykonywanie dekoracji czy naczyń to kwintesencja folk. Niegdyś nawet wszelkie ozdoby świąteczne były wykonywane własnoręcznie – zamiast choinki w pokoju wisiał stworzony ze słony pająk, a talerze w zalipiańskich chatach malowano w roślinne motywy. Dzisiaj z pomocą przychodzi decoupage, gotowe naklejki czy wzorzyste tkaniny, które mogą służyć za obicie do krzeseł czy kanapy. Czasami warto odrobinę się postarać i ręcznie postarzyć stół czy udekorować komodę metodą decoupage. Tym samym zyskamy całkowicie oryginalniej i jedynej w swoim rodzaju ozdoby.

Współczesny styl folk to nieustanne poszukiwanie inspiracji. To także pomost między przeszłością i teraźniejszością. Minimalistyczne, nowoczesne wnętrza całkowicie zmieniają swój wygląd za sprawą drobnych akcentów, barwnych tkanin czy kwiatowych wzorów.
—–