Stary strych w nowym wydaniu

on

Strych w dawnej Polsce traktowany był jak magazyn rzeczy niepotrzebnych, których mimo wszystko nie wolno wyrzucić, bo „może to się kiedyś przyda”. Dziś nie gromadzimy niepotrzebnych rzeczy na wszelki wypadek. Strychy zamieniamy na pracownie, sypialnie lub pokoje dziecinne. Jednak zanim to nastąpi, na ogół strych pozbawiony jest okien. Jak temu zaradzić?

Jak zaadaptować stary strych

Okna dachowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem we współczesnym budownictwie. Wiąże się to bezpośrednio z modą na stosowanie spadzistych dachów w budynkach, co z kolei ma przełożenie na tak obecnie modne poddasza. W starych domach budowano spadziste dachy z powodów czysto praktycznych, strych był składnicą staroci, a płaski dach zapobiegał zawaleniu się budynku przy nadmiernych opadach śniegu. Dziś o śnieżnych zimach zapomnieliśmy, a spragnieni zwiększenia przestrzeni życiowej adaptujemy strychy do nowych ról. W tej sytuacji warto zainteresować się oknami dachowymi (http://www.velux.pl/produkty/okna-do-plaskiego-dachu). Wbrew pozorom nie są one takie same jak tradycyjne okna montowane w ścianach. Diabeł tkwi w szczegółach, a różnice, na pierwszy rzut oka nieistotne, mogą mieć niebagatelne znaczenie przy dłuższym użytkowaniu. Okno dachowe jest integralną częścią dachu i jako takie musi spełniać dwojaką funkcję.

Okna dachowe

Okno dachowe musi być przede wszystkim szczelne. Trzeba pamiętać, że jest ono częścią dachu, a więc jest tak samo jak dachówki narażone na opady atmosferyczne. Dlatego okna dachowe posiadają dodatkowe uszczelki, których próżno szukać w oknach montowanych w tradycyjny sposób. Zapobiega to nie tylko przedostawaniu się do pomieszczenia wody, ale także powietrza. Dobre okna dachowe pokryte są specjalną powłoką, która tłumi hałas. Nawet jeśli w szybę wali bębniący deszcz lub grad, nie przeszkadza to w spokojnym śnie. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę możliwość stłuczenia takiej szyby i odpowiednie zabezpieczenie na taki wypadek. Szyby montowane w oknach dachowych to szyby specjalnie laminowane. Jeśli przydarzy się tak, że szyba ulegnie stłuczeniu, to kawałki szkła nie wpadną do domu, popękana nadal pozostanie na swoim miejscu. Jest to efekt znany wszystkim kierowcom, podobnie zachowują się szyby samochodowe, chociaż technika ich produkcji jest inna.

Adaptując strych do nowych potrzeb i montując okna dachowe, trzeba pomyśleć nie tylko o ich praktycznym zastosowaniu ale i wyglądzie. Warto zawczasu wybrać kolor ram oraz rolet. Rolety w oknach dachowych to nie fanaberia, to konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *