Urządzamy małą sypialnię. Jak zaaranżować wnętrze?

Aranżacja małej i ciasnej sypialni może wywołać niemały ból głowy u początkującego projektanta wnętrz. Na szczęście wymaga tylko dobrego rozplanowania oraz wykorzystania wielofunkcyjnych mebli. Dzięki kilku trikom taka przestrzeń stanie się idealnym miejscem na odpoczynek po ciężkim dniu czy na romantyczne spotkania.

Optyka, czyli gra kolorami oraz deseniami

Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie jasnych barw. Dobrze zaprezentuje się biel, wszelkie odcienie ciepłego beżu, a także pastele i soczyste kolory, takie jak limonka, pomarańcz czy lila. Zasada im mniej, tym lepiej sprawdza się tutaj doskonale. Warto zrezygnować z wzorzystych zasłon czy ozdób na rzecz minimalistycznego zagłówka za łóżko wykonanego z tkaniny. Alternatywą są także pojedyncze pasy tapety. Najlepiej sprawdzą się te w pionowe paski, które sprawią, że sypialnia wyda się znacznie wyższa oraz przestronniejsza.

bed-890579_1280

Światło we wnętrzu

Niekiedy szklane ozdoby potrafią zdziałać cuda. Odbijające się w lustrze wnętrze wyda się znacznie większe oraz bardziej przytulne, a przezroczyste szklane wazony wniosą ze sobą lekkość i nowoczesność. Warto zdecydować się także na duże okno, dzięki któremu więcej światła dostanie się do pokoju. Rolety rzymskie, delikatnie przepuszczając promienie słoneczne, staną się tutaj godnym zastępcą przytłaczających zasłon i firan. Zimową porą dobrze sprawdzi się jasne, sztuczne oświetlenie sufitowe oraz niewielkie lampki nocne.

Dwa w jednym

Wielofunkcyjne sprzęty oraz meble to podstawa w urządzaniu niewielkiej sypialni. Sprawdzą się wszelkie pudełka, wysuwane meble czy wiszące półki. Ciekawym rozwiązaniem jest także postawienie łóżka na podeście oraz zamontowanie w nim dodatkowych szuflad na pościel czy na ubrania. Stolik nocny można zastąpić małą komodą lub składanym biurkiem, a miejsce tradycyjnej szafy zajmie ta wbudowana w ścianę.
Minimalizm oraz jasne odcienie to klucz do sprytnego i funkcjonalnego urządzenia małej sypialni. W ten sposób nawet ciasny, niewymiarowy pokój wyda się znacznie większy, pojemniejszy, a także bardziej przytulny.