Wybór drewna na altankę

on

Altanka ogrodowa to niezwykłe miejsce, które może dać nam sporo radości podczas długich, letnich wieczorów. Nie mniej ważny jest także aspekt estetyczny – właściwie zbudowana altana stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu i idealnym uzupełnieniem każdego projektu. Często stajemy przed problemem doboru właściwych materiałów. Marzy nam się konstrukcja drewniana, jednak nie jesteśmy pewni jej trwałości oraz tego, czy będziemy w stanie wykonać ją samodzielnie. Tymczasem sam proces budowy może stać się świetną przygodą nawet dla niezbyt doświadczonego majsterkowicza, a jej wytrzymałość będzie zależna przede wszystkim od doboru odpowiednich materiałów. Właściwe drewno konstrukcyjne to gwarancja wieloletniego użytkowania i pełnego bezpieczeństwa – a na tym przecież zależy nam najbardziej.

Drewno konstrukcyjne na altanę

Podczas wyboru materiałów powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad przeznaczeniem altany. Nie warto oszczędzać na samym drewnie konstrukcyjnym – w głównej mierze to od jego jakości zależeć będzie trwałość całej konstrukcji, a pozorne oszczędności bardzo szybko mogą zamienić się w znaczne straty. Wybierajmy produkty sprawdzonych firm, zwróćmy także uwagę na warunki, w jakich były przechowywane w sklepie. Tylko profesjonalne magazynowanie, podczas którego zwraca się uwagę między innymi na zachowanie odpowiedniej wilgotności, gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości drewna, a to przekłada się bezpośrednio na nośność i kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu zyskamy pewność, że altanka jest wykonana ze sprawdzonego i wytrzymałego materiału i będzie nam służyć przez długie lata. Optymalnym materiałem na części konstrukcyjne będą heblowane i suszone komorowo kantówki .Do elementów konstrukcyjnych można również wykorzystać drewno klejone KVH, które cechuje się niezwykłą wytrzymałością, a dzięki dokładnemu wysuszeniu (wilgotność w okolicach 15%) jest stabilne wymiarowo oraz odporne na uszkodzenia, grzyby, pleśń i insekty. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się drewno konstrukcyjne klejone na mikrowczepy BSH. Dzięki olbrzymiej wytrzymałości wykorzystuje się je tam, gdzie potrzebna jest bardzo duża nośność. Obie opcje to także gwarancja uzyskania odpowiedniej estetyki – elementy zachowują urok naturalnego drewna, nie musimy się obawiać o drzazgi, zadziory i nieatrakcyjne przebarwienia. Elementy drewniane łączmy przy pomocy specjalnych wkrętów przeznaczonych do konstrukcji drewnianych. . Dzięki temu zyskamy pewność, że konstrukcja zachowa swoją wytrzymałość oraz nienaganny wygląd.

Zabezpieczenie altany drewnianej

Elementy drewniane będą potrzebować jeszcze odpowiedniego zabezpieczenia, dzięki któremu uchronimy je przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych, a także owadów, grzybów i pleśni. Zastosowanie odpowiednich profesjonalnych lazurów zapewni im odporność na długie lata, nie warto więc na nich oszczędzać. Podczas tego zabiegu możemy również w wygodny i łatwy sposób zmienić kolor konstrukcji i dopasować go do swojego projektu.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *